пятница, 10 марта 2017 г.

Роль інформаційного суспільства

Поняття «інформаційне суспільство» увійшло в науковий оборот не дуже давно. Його виробили й стали активно використовувати економісти й маркетологи, соціологи й філософи, програмісти й політики. Це поняття покликане відобразити об’єктивну тенденцію нового витка еволюції цивілізації, пов’язаного з появою нових інформаційних і телекомунікаційних технологій, нових потреб і нового способу життя. Стартом великих програм, пов’язаних з розвитком інформаційного суспільства, стали 1993 і 1994 роки. Мається на увазі в першу чергу американська ініціатива щодо створення «Національної інформаційной інфраструктури», офіційно проголошена в Меморандумі Б. Клінтона й А. Гора (лютий 1993 р.) і європейська концепція «Інформаційного суспільства», що затверджена Комісією ЄС у грудні 1994 р. Крім цього, можна сказати, що тенденції розвитку інформаційного суспільства на найближчі десятиліття були визначені завдяки створенню в 1990–91 рр. технології World Wіde Web (www — або «Всесвітня павутина»). Фактором прискорення розвитку www і всього Інтернету став винахід графічного інтерфейсу для перегляду HTML документів — броузера «Mosaіc» в 1993 р. Так почалося експонентне зростання Інтернету, що поступово став асоціюватися з «Всесвітньою павутиною» як сукупністю web-серверів. Поняття інформаційного суспільства найбільш містко аргументоване Д. Беллом у теорії технологічного розвитку. Д. Белл розглядає три стадії суспільного розвитку: аграрне суспільство, індустріальне суспільство, постіндустріальне, або інформаційне суспільство. Критерієм цієї класифікації є тип технології виробництва й надання послуг, що визначає ефективність виробництва, властиво побут і стиль життя суспільства. З огляду на ту обставину, що більшість сучасних країн перебувають у стані переходу від індустріального до інформаційного суспільства, варто порівняти саме ці дві стадії з тим, що б краще визначити суть інформаційного суспільства в рамках концепції Д. Белла. Виходячи з результатів цього порівняння, можна виділити сутнісні риси інформаційного суспільства: – пріоритетне значення інформації в порівнянні з іншими ресурсами; – домінування інформаційного сектора в загальному обсязі ВВП; – формування як головна цінність людини — економії часу за рахунок використання нових телекомунікаційних і комп’ютерних технологій; – інформація, знання й кваліфікація суб’єкта стають головними факторами влади й управління. Людина постійно зіштовхується із чимсь новим і несподіваним. Зникають колишні й з’являються нові види професійної діяльності, інституційна структура суспільства змінюється протягом життя одного покоління. Індивідууми привчаються жити в умовах невизначеності, а постійно зростаючий обсяг використання інформації є наслідком їхнього бажання зменшити цю невизначеність.

5 комментариев:

  1. Дякую, автору, що розкрила настільки чітко та грунтовно дану тему. Вся інформація є доречною та висвітлена з різних сторін, підтверджена різноманітними прикладами, статистиками та джерелами. Не вистачає тільки вашого особистого ставлення до даного питання.

    ОтветитьУдалить
  2. Ірино, гарна робота. Дякую автору за розкриття теми та за надання досить вдалих аргументів. Питання про інформаційне суспільство є досить актуальним та навіть контроверсальним на наш час. Бажаю вам наукових успіхів.

    ОтветитьУдалить
  3. Ірино, дякую за вашу публікацію. Мені сподобалось те, як ви розкрили розвиток інформаційного суспільства, дані справді дуже цікаві! Мені б хотілося почути вашу думку щодо важливості цього процесу в сучасному суспільстві!

    ОтветитьУдалить
  4. Дякую за таку інформативність! Ваша стаття наповнена посиланнями на поважні джерела, та є багатою на статистичні данні. Неможливо не підчерпнути щось нове для себе, читаючи Вас!

    ОтветитьУдалить
  5. Ірино, дякую за презентацію!

    ОтветитьУдалить